حکومت تصادف اتوبوس دستگاه اوگاندا

حکومت: تصادف اتوبوس دستگاه اوگاندا تراکتور کامپالا اخبار حوادث

گت بلاگز اخبار پزشکی ردپای افزودنی شیمیایی در نانوایی ها ، ابهام در سلامت نان های سنتی

نان به عنوان قوت غالب سفره ایرانی ها تلقی می شود و در این بین و به دنبال عوض کردن سبک زندگی، کیفیت سلامت نان های سنتی، با ولی و اگرهایی همراه شده است است. 

ردپای افزودنی شیمیایی در نانوایی ها ، ابهام در سلامت نان های سنتی

ابهام در سلامت نان های سنتی/ ردپای افزودنی شیمیایی در نانوایی ها

عبارات مهم : تغذیه

نان به عنوان قوت غالب سفره ایرانی ها تلقی می شود و در این بین و به دنبال عوض کردن سبک زندگی، کیفیت سلامت نان های سنتی، با ولی و اگرهایی همراه شده است هست.

به گزارش مهر، سرانه مصرف نان در کشور ۱۷۰ کیلوگرم است و همین عنوان باعث شده است کشور عزیزمان ایران جزو ۵ کشور اول مصرف کننده نان در دنیا قرار بگیرد. با توجه به اینکه بیشترین قوت غالب ایرانی ها را نان های سنتی تشکیل می دهد، توجه به «نان سالم»، از اهمیت خاص ای برخوردار هست. این در حالی است که سلامت نان های سنتی در سال های اخیر، با توجه به استفاده از بعضی افزودنی ها، با ولی و اگرهایی همراه شده است هست. استفاده از جوش شیرین، حرارت مستقیم آتش، افزودن بیش از اندازه نمک به نان و…، از جمله پرسشها نان های سنتی است.

اهمیت نان های سبوس دار

ردپای افزودنی شیمیایی در نانوایی ها ، ابهام در سلامت نان های سنتی

حفظ استحکام و سلامت استخوان ها و دندان ها، درمان یبوست، برطرف چاقی، پیشگیری از بروز سرطان روده و بیماری های قلبی عروقی از فواید نان سبوس دار هست. نتیجه های تحقیقات پژوهشگران نشان داده، از ۴۴ ماده مورد نیـاز بـدن ۴۰ مـورد آن در نـان کامل و سبوس دار وجود دارد. اما، دکتر ایرج حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت عنوان داشته که اضافه کردن سبوس به آردهای معمولی اگر کنترل نشود، ممکن است مسئله ایجاد کند.

وی با بیان این مطلب که اضافه کردن سبوس در نان ها، متفاوت هست، گفت: آرد سبوس دار که جزو مواد غذایی توصیه شده است هست، مورد تایید وزارت بهداشت هست. بعضی نانوایی ها به آردهای معمولی سبوس اضافه می کنند، که اگر کنترل نشود، ممکن است مسئله ایجاد کند.

نان به عنوان قوت غالب سفره ایرانی ها تلقی می شود و در این بین و به دنبال عوض کردن سبک زندگی، کیفیت سلامت نان های سنتی، با ولی و اگرهایی همراه شده است است. 

حفظ استحکام و سلامت استخوان ها و دندان ها، درمان یبوست، برطرف چاقی، پیشگیری از بروز سرطان روده و بیماری های قلبی عروقی از فواید نان سبوس دار است

ردپای جوش شیرین در نانوایی ها

سودای پخت یا جوش شیرین با فرمول شیمیایی ۳‏NaHcO‏، یک افزودنی شیمیایی است که در فرمولاسیون ساخت فرآورده های شیمیایی از قبیل پاک کننده ها، پودر پخت و صنایع آبکاری فلزات در مقادیر متفاوت مورد استفاده قرار می گیرد ولی سال هاست که این افزودنی شیمیایی بسیار مورد توجه نانوایان قرار گرفته و بعضی از آنان به علت ناآگاهی جوش شیرین را جایگزین خمیرمایه کرده اند.

با توجه به تاکید وزارت بهداشت مبنی بر ممنوعیت استفاده از جوش شیرین در پخت نان، ولی همچنان شاهد استفاده از این افزودنی در بعضی نانوایی ها هستیم. بطوریکه مجید پارسایی دبیر سندیکای خمیرمایه ایران، عنوان داشته که هنوز در بخش قابل توجهی از نان های کشور به جای خمیرمایه از ماده زیانبار جوش شیرین استفاده می شود.

ردپای افزودنی شیمیایی در نانوایی ها ، ابهام در سلامت نان های سنتی

عوامل متعددی در کیفیت نان تاثیر دارند که از جمله آنها می توان به کیفیت آرد، تجهیزات پخت، مهارت نانوا و فرآوری صحیح خمیر اشاره کرد. در این میان استفاده از بعضی مواد مانند سبوس و اصلاح دهنده های مجاز منجر به زیاد کردن ارزش تغذیه ای نان شده، در برابر بعضی از مواد مانند نمک زیاد، جوش شیرین و جوهر قند باعث بی کیفیت و حتی بیماری زا شدن نان ها می شود.

در پروسه فرآوری صحیح خمیر یکی از بااهمیت ترین قسمت ها تخمیر خمیر به وسیله خمیرمایه و به اصطلاح استراحت و ورآمدن آن است که در طول این مدت وجود آنزیم های مخمر منجر به شکستن مولکول ها و در دسترس قرار گرفتن ریزمغذی های موجود در آرد گندم می شود و آنها را قابل استفاده می کند. علاوه براین، خمیرمایه خود منبع قابل توجهی از ویتامین ها و مواد مغذی موردنیاز بدن است که در صورت استفاده از آن در تولید نان، کیفیت این محصول زیاد کردن یافته و بخش قابل توجهی از نیاز تغذیه ای سلول های بدن برطرف می شود.

نان به عنوان قوت غالب سفره ایرانی ها تلقی می شود و در این بین و به دنبال عوض کردن سبک زندگی، کیفیت سلامت نان های سنتی، با ولی و اگرهایی همراه شده است است. 

به گفته کارشناسان تغذیه، یکی از دلایل شیوع فشارخون اوج و بیماری های گوارشی در کشور می تواند مصرف مداوم نان های فرآوری شده است با جوش شیرین باشد.

یکی از دلایل استفاده از جوش شیرین، ماهیت نان های مسطح کشورمان مانند لواش است که خمیر این نان ها با استفاده از جوش شیرین انسجام مورد نیاز را پیدا می کند و قابل پخت می شود ولی مسئله اینجاست که محصول نهایی مشمول بر تعریف یک نان سالم نشده و مطابق توصیه های مسئولان بهداشت کشور و متخصصان تغذیه حتی الامکان نباید از این نان ها استفاده کرد.

ردپای افزودنی شیمیایی در نانوایی ها ، ابهام در سلامت نان های سنتی

یکی از دلایل شیوع فشارخون اوج و بیماری های گوارشی در کشور می تواند مصرف مداوم نان های فرآوری شده است با جوش شیرین باشد

دبیر سندیکای خمیرمایه ایران، می گوید: در پخت ۵۰ درصد نان های سنتی خمیرمایه استفاده نمی شود، بنابراین باید دلواپس آن ۵۰ درصد نان ها بود که از خمیرمایه در پخت آنها استفاده نمی شود.

عوارض خطرناک جوش شیرین

محدودیت سدیم در رژیم غذایی بیماران قلبی و عروقی معضلی است که بیماران را حتی با مصرف نان های رژیمی بدون نمک به علت استفاده جوش شیرین در فرمولاسیون خمیر نان ترساندن می کند. جوش شیرین با ایجاد تغییراتی در دستگاه گوارش باعث زیاد کردن جذب فلزات سنگین نظیر کادمیــوم، سرب و جیوه شده است که باعث کم خونی ناشی از مسمومیت، تنگی نفس و عوارض کلیوی می شود.

میزان سبوس آرد باید استاندارد باشد

دکتر زهرا عبداللهی مدیرکل دفتر اصلاح تغذیه جامعه وزارت بهداشت، در خصوص آرد سفید مصرفی در نان ها، افزود: آردهای سفید مصرفی در نان ها که در اختیار نانواها قرار می گیرد، باید مورد بازبینی قرار گیرد، آیا که این آردها فاقد سبوس هستند و نانواها سبوس را به صورت فله ای خریداری کرده و به نان می افزایند.

وی با تاکید بر اینکه استاندارد سبوس در آرد باید بازبینی شود، افزود: هر گونه افزودنی به غیر از افزودنی های مجاز در پخت نان ممنوع و تخلف است و جهت تولید نان سبوس دار استاندارد در کشور، باید سبوس آن در کارخانه به آرد اضافه شود.

مدیرکل دفتر اصلاح تغذیه جامعه وزارت بهداشت با بیان اینکه افزودن سبوس های اضافی به نان جهت سلامت مردم مضر بوده و خطر سرطان زایی دارد، تصریح کرد: بازبینی میزان سبوس آرد نانوایی ها مصوبه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی است و بر این اساس مقرر هست، میزان سبوس گیری آرد نان لواش، تافتون و سنگگ کم کردن پیدا کند.

عبداللهی گفت: با سبوس گیری بیشتر، آردها سفیدتر شده است اند و مردم نان کاملا سفید مصرف می کنند، این اقدام می تواند به مشکلاتی مانند اضافه وزن، دیابت و بیماری های قلبی دامن بزند، سبوس باید طبق استاندارهای مشخص شده است در نان ها وجود داشته باشد، لیکن یکی از دلایل بیماری هایی مثل دیابت، چاقی و سرطان ها این است که فیبر دریافتی مردم کم است و نان سفید یکی از همان منابع غذایی بدون فیبر است.

وی خاطرنشان کرد: سبوسی که به صورت فله ای خریداری شده است و به نان افزوده می شود، حاوی انواع آلودگی هاست، از طرفی، میزان فیتات موجود در سبوس های اضافی، می تواند در جذب ریزمغذی ها مسئله ایجاد کند و عوارضی مانند کمبود آهن و روی در پی داشته باشد. از سوی دیگر سبوس فله ای که به نان اضافه می شود، اگر تخمیرش در نان خوب انجام نگیرد، ضررش زیاد هست، چون از جذب ریزمغذی ها جلوگیری می کند، همچنین به علت آنکه به صورت فله ای استفاده می شود، گاهی آلودگی های قارچی و میکروبی دارد که در نان باقی می ماند، بنابراین راه درست این است که در کارخانه به میزان معین سبوس به آرد اضافه شود تا نان باکیفیت و سالم به دست مردم برسد.

واژه های کلیدی: تغذیه | سلامت | بهداشت | بیماری | استفاده | شیمیایی | اضافه وزن | جوش شیرین | اضافه وزن | وزارت بهداشت

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz